Az olvasást nem lehet elég korán kezdeni...
Hány könyvetek van otthon? Szeretsz olvasni? És a gyerekeidnek át tudod vajon adni a könyvek, az olvasás szeretetét? Cicero mondta: "Ha van egy kerted és egy könyvtárad, akkor mindened megvan, amire csak szükséged lehet."
Könyvek nélkül lehet élni, de nem érdemes...
A könyvek nagyon komyolan alapozzák meg a gyermek fejlődését minden szakaszában: segítenek kialakítani a nyelvi készségeket, erősíteni az érzelmi intelligenciát, fejleszteni a kognitív képességeket és a szinte határtalan fantáziát. Az olvasás nemcsak az ismeretszerzés egyik legfontosabb módja, hanem lehetőséget ad a szülőknek és gyerekeknek a kötődésre és a közös élmények megélésére is.
Babakor (0-2 év)
Ebben a korban a könyvek elsősorban a vizuális érzékelés és a hallás fejlesztését célozzák.
- Lapozgatók: vastag, kartonból készült lapok, amelyek könnyen kezelhetőek a kis kezek számára.
- Texturált könyvek: különböző anyagokkal díszített oldalak, amelyek a tapintást stimulálják.
- Egyszerű versikés könyvek: rövid, ritmikus szövegek, amelyek segítenek a nyelvi készségek fejlődésében.
Természetesen az esti mese rituáléját már pici korban érdemes kialakítani, akár váltogatva a fejből és a könyvből mesélést.
Óvodás kor (3-6 év)
Az óvodás korú gyerekek már jobban érdeklődnek a történetek és karakterek iránt, és kezdenek szimpátiát vagy antipátiát érezni a történetek szereplői iránt.
- Mesekönyvek: egyszerű cselekmények és markáns karakterek, amelyek segítenek az érzelmi intelligencia fejlődésében.
- Edukációs könyvek, foglalkoztatók: az ABC-től a számokig, színezők, foglalkoztatók, amelyek játékosan mutatják be az alapvető ismereteket.
- Hangoskönyvek: segítik a hallás utáni megértést és a koncentrációs képességet.
Kisiskolás kor (6-8 év)
A kisiskolás gyerekek már önállóan is olvasnak, érdekli őket a világ, és képesek követni bonyolultabb történeteket is.
- Képes enciklopédiák: bővítik a gyerekek általános tudását különböző témákban.
- Első olvasmányok: leegyszerűsített szövegek, amelyek önbizalmat adnak az önálló olvasásban. Az én első könyveim még például nagyobb betűvel is voltak nyomtatva, hogy ezzel is segítsék a kezdeti lépéseket az olvasás birodalmában.
- Mese- és kalandregények: fejlesztik a képzelőerőt és az érzelmi érzékenységet.
Ha jól alapoztunk, akkor a gyermekünk 8-10 éves korára már biztosan megszerette a könyvek varázslatos világát. Persze vannak később érő gyerekek is, akik egy-egy téma iránti érdeklődésük miatt szeretik meg az olvasást (indián regények, természetkönyvek és még sorolhatnánk). A lényeg, hogy olvassunk minél többet mi magunk is, ezzel jó példát mutatva gyeremkeink számára.
A könyvek hatása a gyermek fejlődésére
Az olvasás révén a gyerekek szókincse, kifejezőképessége és nyelvi készsége javul, miközben empatikus képességeik is fejlődnek. A rendszeres olvasás és a szülőkkel közösen töltött idő erősíti a családi köteléket, biztosítva a gyermek számára a szeretetteljes és támogató környezetet.
A különböző korosztályoknak megfelelően kiválasztott olvasmányok nemcsak hogy fejlesztik a kognitív és érzelmi képességeket, hanem örömforrást és akár egy pici menedéket is jelentenek a gyerekek számára a mindennapokban. Egy jól megválasztott könyv képes megnyitni a világot a gyermek előtt!
Nézzük, milyen könyveket ajánlanak annak a korosztálynak, aki még biztosan nem tud olvasni!
Új gyermekkönyveinket -> itt találod a webshopban.
Használt gyermekkönyveinket pedig -> ide kattintva találod meg